Kiedy zostajemy opiekunem psa, to na nas spada odpowiedzialność za jego zachowanie, posłuszeństwo, ale przede wszystkim za jego zdrowie, czyli także za odżywianie. To my decydujemy, co będzie jadł nasz pies, dlatego tak ważne jest, aby orientować się w różnicach między karmami dostępnymi na rynku. Nie dla wszystkich jest to proste, dlatego podpowiadamy, jak się w tym gąszczu odnaleźć. Dzisiaj skupimy się wyłącznie na karmie suchej.

A jeśli macie ochotę dowiedzieć się, skąd się wzięły suche karmy dla psów i kotów, zapraszamy tutaj (https://portica.pl/skad-sie-wziela-sucha-karma.html

Karmy suche, granulowane, są łatwo dostępne i bardzo wygodne dla właściciela. Łatwo je odmierzyć, łatwo zabrać porcję na wyjazd, łatwo i bezproblemowo można ją przechowywać.

Pamiętajmy też, że są one tak samo dobrym sposobem karmienia, jak diety oparte na karmach mokrych, półwilgotnych, Whole Pray [z ang. cała ofiara] czy BARF [biologically appropriate raw food]).

Jeśli jednak wybieramy żywienie na bazie karm suchych, powinniśmy znać podstawowe różnice między nimi.

Karma pełnoporcjowa (inaczej kompletna, bytowa lub zbilansowana)

Samo słowo pełnoporcjowa niewiele mówi. Jednak według definicji FEDIAF (Europejska Federacja Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych), oznacza ona pokarm, który dostarcza niezbędne składniki odżywcze i energię, w odpowiednich ilościach i proporcjach, i jest wystarczający do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania żywieniowego zwierzęcia.

Czyli mówiąc po prostu, jest to karma, którą możemy podawać pupilowi codziennie, a ona zabezpieczy wszystkie jego potrzeby żywieniowe, bez konieczności podawania suplementów.

Należy jednak dobierać ją stosownie do wieku zwierzęcia. Producenci podają takie informacje na opakowaniu. Tak dobrana karma pełnoporcjowa może być stosowana w codziennej diecie przez okres na jaki została opracowana (szczenięta lub kocięta, zwierzęta dorosłe, seniorzy).

Dobrze przygotowana (rodzaj białka, tłuszczy, dodatków np. roślinnych, witamin i minerałów) receptura karmy pełnoporcjowej, opracowana przez lekarzy i dietetyków weterynaryjnych, to zdrowie, komfort i długie życie naszego zwierzęcia.

Karma specjalistyczna (weterynaryjna)

To specjalny rodzaj zbilansowanego pożywienia dla psów, opracowany z uwzględnieniem konkretnych problemów zdrowotnych lub w szczególnych wymaganiach takich jak:

  • alergie pokarmowe,
  • problemy ze strony układu pokarmowego,
  • choroby nerek i układu moczowego,
  • choroby jelit
  • po zabiegu sterylizacji,
  • nadwaga czy otyłość,
  • cukrzyca,
  • rekonwalescencja,
  • problemy dermatologiczne,
  • niewydolność serca,
  • schorzenia stawów,
  • ciąża i laktacja.

Produkcja tego typu karmy powinna być kontrolowana przez specjalistów ds. żywienia zwierząt. Do konkretnego problemu zdrowotnego opracowuje się najlepszy możliwy skład. Np. w karmie dla psów z problemami nefrologicznymi obniża się zawartość białka i fosforu. Dla cukrzyków zmniejsza się do minimum mono- i disacharydy oraz tłuszcz. A dla psów z problemami kardiologicznymi zwiększa się ilość witamin z grupy B, dodaje taurynę i l-karnitynę

Ze względu na skład karm dopasowanych do różnych schorzeń, nie powinno się ich podawać na własną rękę. To może naszemu zwierzęciu zaszkodzić. Karmienie specjalistyczne zawsze powinno być stosowane pod kontrolą lekarza weterynarii lub na jego wyraźne zalecenie.

Karma uzupełniająca

Wbrew nazwie nie jest karmą samą w sobie. Karma uzupełniająca to bardzo szeroka gama produktów dla psów i kotów:

  • karmy zawierające zwiększoną ilość określonych substancji odżywczych, np. kwasów z grupy omega (np. dla psów wymagających suplementacji tych składników diety),
  • przysmaki i treserki służące wyłącznie celem nagradzania psa przy pracy, treningu lub wzmacnianiu więzi z opiekunem,
  • suplementy diety np. preparaty wzmacniające stawy czy poprawiające pracę jelit,
  • gryzaki, służące do rozładowania energii czy przeciwdziałające lękowi np. separacyjnemu.

Produkty (karmy) uzupełniające mogą mieć bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie psa, jednak powinniśmy podawać je z rozwagą i w rozsądnych ilościach. Pamiętajmy, aby wszelkiego rodzaju smaczki uwzględniać w dziennej porcji kalorii, aby nie spowodować nadwagi u pupila!

Karma uzupełniająca ze względu na brak, złe lub niewystarczające ilości poszczególnych składników odżywczych, nie zaspokaja podstawowych potrzeb pokarmowych zwierzęcia. NIE MOŻE stanowić pełnego posiłku! Może być tylko dodatkiem do diety. Musi być podawana z innym produktem. 

 

Mamy nadzieję, że teraz łatwiej się będzie poruszać w przebogatym świecie suchych karm dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jednak bez względu na to, jaki rodzaj żywienia stosujemy, należy zawsze wybierać karmy dobrej jakości. W tym względzie kompromisy nie posłużą zdrowiu Waszych pupili.