Sposób odżywiania naszych psów jest bardzo ważny dla ich zdrowia i życia. Białko zwierzęce to podstawa, ale do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa czy kota potrzebne są jeszcze zdrowe tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały i wiele innych składników. Nie będziemy jednak tutaj skupiać się na tym jak karmić dobrze, a nad tym jak złe karmienie może odbić się na zdrowiu oraz zachowaniu naszych zwierząt domowych.

Błędy żywieniowe to częsta przyczyna chorób dietozależnych. Wśród najczęstszych wyróżnia się:

1. Alergie

Najczęściej występują pod postacią skórną. Wysypka, zaczerwienienia pojawiają się zazwyczaj na odsłoniętej delikatnej skórze –pachwiny, brzuch, skóra głowy, pachy i szyi. Często objawem alergii są także nawracające zapalne problemy z uszami. Jeśli zatem nasz pies przez dłuższy czas się drapie, może być to alergia na któryś ze składników jego posiłków. Najczęstszymi alergenami są mięso, nabiał, zboża i kukurydza.

2. Problemy trawienne

Biegunki, zaparcia, gazy, wymioty czy bóle brzucha powracające mimo wdrożonego leczenia, to także najprawdopodobniej skutki złej diety. Jeśli tego typu dolegliwości męczą Twojego psa dłużej niż trzy dni warto przeanalizować skład karmy i wykluczyć na początku rośliny strączkowe. Zbyt duża zawartość tłuszczu w karmie to potencjalne problemy z trzustką. Jeśli zmiana karmy nie pomoże, obowiązkowa jest wizyta u weterynarza i szersza diagnostyka, która z pewnością wskaże przyczynę. Psy z dolegliwościami trawiennymi nierzadko muszą przejść na dietę (karmę) specjalistyczną typu gastro.

3. Schorzenia układu ruchu

W przypadku chorób stawów często ich przyczyną nie jest sam skład karmy czy podawanych posiłków, ale ich ilość. Zbyt obfite posiłki, przyczyniając się do wzrostu masy ciała, mogą w rezultacie „zaowocować” dysplazją bądź zwyrodnieniami stawów biodrowych i obciążeniem pozostałych stawów.

4. Problemy behawioralne (agresja, depresja)

Zmiana zachowania naszego psa (osowiałość, senność, agresja dotąd nieobserwowana, zaburzenia snu) powinna dać nam do myślenia pod kątem stosowanej diety (karmy). Jak wiadomo mózg i jelita są ze sobą połączone, dlatego zmiany w zachowaniu może powodować np. kukurydza w karmie. Wydaje się to dość zabawne, ale faktycznie zawartość tryptofanu w tej roślinie może mieć przełożenie na zachowanie naszego psa.

Jeśli Wasz pies posiada ww. symptomy, warto zagłębić się w skład karmy, którą go karmicie lub przeanalizować dietę w szerszym zakresie. Oczywiście dieta eliminacyjna czy zmiana karmy nigdy nie może zastąpić wizyty u weterynarza, który powinien potwierdzić zależność dolegliwości od sposobu i jakości żywienia.