Co się dzieje, kiedy wkłuje się w naszą skórę kleszcz?
Kiedy trafisz na kleszcza wbitego w skórę, po pierwsze nie panikuj i jak najszybciej, prawidłowo go usuń (ruchem obrotowym!) za pomocą specjalnego haczyka –Tick Twister® Kleszczołapki®.
Najprawdopodobniej wokół miejsca wkłucia pojawi się zaczerwienienie. To normalna reakcja na obce substancje, które dostały się do naszego ciała po kleszczowym „zastrzyku”. Plamka może być maleńka, albo spora. Ale póki jest jednorodna, jak na tym zdjęciu poniżej, a jej średnica nie przekracza max 5 cm, nie rośnie dalej i nic się wokół niej nie dzieje, nie przejmuj się, jest to normalna reakcja, która po paru dniach zniknie.
Rumień nie występuje zawsze. (Dlatego tak ważna jest czujna obserwacja samopoczucia!) Specjaliści szacują, że dotyczy to ok. 60-80% przypadków. Inne źródła podają, że jest to zaledwie 40-60%.
UWAGA!!! Rumień wędrujący nie musi pojawić się w miejscu wkłucia kleszcza. Może też ich być kilka. Sprawdzaj też we włosach!
Czym charakteryzuje się rumień po ukąszeniu kleszcza?
Rumień niestety nie ma jednego określonego kształtu i wyglądu, ale zwykle przypomina nieregularny okrąg lub elipsę. Kilka objawów jest jednak powtarzalnych i charakterystycznych:
- zaczerwienienie skóry, które może też przybrać formę wysypki, grudek lub pęcherzy z płynem surowiczym, nawet owrzodzeń,
- kształt kilku okręgów różniących się odcieniem, przypominających „tarczę strzelniczą”, używa się też określenia „oko byka”,
- zewnętrzny pierścień powiększający swoją średnicę,
- może wystąpić podwyższona temperatura tego miejsca i opuchlizna,
- zdarza się świąd.
To nie wszystkie jego cechy, wygląd może bardzo odbiegać od tych standardów.
Że na 100% rozwija się u Ciebie borelioza i natychmiast powinieneś udać się do lekarza specjalizującego się w leczeniu boreliozy. Lekarz obejrzy zmiany na skórze i powie Ci, czy to rumień. Jeśli tak, od razu wdroży leczenie.
Rumień wędrujący po jakimś czasie, 3-4 tygodniach, zniknie. Ale borelioza nie zniknie razem z nim! Musisz rozpocząć leczenie na tym etapie, bo to jedyna szansa na zdrowie.
Jak reagować na rumień wędrujący?
Jedyna właściwa reakcja to wizyta u lekarza.
Nie lecz się sam, nie smaruj niczym wysypki, aby lekarz miał czystą sytuację do diagnostyki. Zwróć uwagę, czy od ugryzienia kleszcza nie pojawiły się inne oprócz wysypki objawy (gorączka, ból głowy, bóle stawów, powiększone węzły chłonne, zmiany samopoczucia), bo na pewno lekarz będzie o to pytał. Wczesne zdiagnozowanie boreliozy daje duże prawdopodobieństwo całkowitego i stosunkowo szybkiego wyleczenia.