Psie parki to zjawisko stosunkowo nowe. Większość opiekunów je lubi, bo to dla psa ogromna atrakcja. Z drugiej strony może być również przyczyną problemów behawioralnych.

Psi park to miejsce, gdzie bezpiecznie można spuścić psa ze smyczy i pozwolić mu na beztroską, swobodna zabawę. Powinien mieć wysokie ogrodzenie, podwójne wejście, dużo roślinności i różnego rodzaju sprzęty do zabawy, na przykład elementy toru przeszkód.

Idąc do psiego parku pamiętajcie, że wbrew panującej opinii, nie jest to miejsce swobodnej zabawy przypadkowo spotkanych psów. Zwierzęta bardzo różnie reagują na nieznajomych, najlepiej więc korzystać z niego wówczas, gdy nikogo innego tam nie ma. Tylko wtedy w pełni bezpiecznie możecie się ze zwierzakiem bawić, uczyć go np. aportowania, szukania ukrytych zapachów, itp. Macie wtedy pewność, że schowanych ulubionych smakołyków nie znajdzie inny poszukiwacz. Jeśli chcecie, by Wasz czworonożny przyjaciel miał towarzystwo, to najlepiej umówcie się z jego znajomym, którego już dobrze poznał i lubi. Jeśli planujecie spotkać się z psem, którego nie zna, wybierzcie się wcześniej na spacer zapoznawczy.
W psim parku najważniejszy jest komfort psychiczny psa. Jeśli jest już w nim grupa bawiących się zwierzaków, a nasz nie jest specjalnie towarzyski, odpuśćcie wizytę i poczekajcie, aż trochę się rozluźni.
A co z torami przeszkód? Jak do wszystkiego innego, należy podchodzić do nich z rozsądkiem. Jeśli widzicie, że Wasz pies boi się pokonać przeszkodę, nie zmuszajcie go. Wybierzcie inną, łatwiejszą, albo bardziej atrakcyjną. Pamiętajcie! To ma być zabawa. Psia zabawa. A przymus nie ma z nią nic wspólnego.
Jeśli wchodzicie do parku, w którym już są inne psy, nie korzystajcie z własnych zabawek i nie stawiajcie własnej miski z wodą. Mogą one być powodem konfliktów z innymi psami o prawo własności.

Jeśli chcecie skorzystać z psiego wybiegu, zawsze powinniście:

  1. Sprawdzić, czy na jego terenie nie ma niebezpiecznych przedmiotów, jak potłuczone szkło, kawałki metalu, fragmenty jedzenia oraz czy w ogrodzeniu nie ma dziur, przez które pies może przejść.
  2. Włączyć czujność, bo psi park nie zwalnia z obowiązku pełnienia kontroli nad psem.
  3. Sprzątać po swoim psie.

Jeśli opiekunowie o to zadbają, wizyta w psim parku może być dla psa fantastyczną przygodą. Aby jednak tak było, warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i komfortu zwierząt. Inaczej nasz czworonożny przyjaciel zamiast bawić się w nim, będzie się go bał.