Sezon jesienny, chłodniejsze dni, deszczowe poranki dają nam złudne przekonanie, że kleszcze o tej porze roku są nieaktywne. Faktycznie, bardzo niskie temperatury są dla nich zabójcze, dlatego największą żywotność i ekspansywność wykazują od kwietnia do października, a na zimę kryją się w poszyciu. Aktywne są tylko powyżej 5-7 stopni Celsjusza, co kiedyś powodowało, że przez kilka miesięcy w roku mogliśmy od nich odpocząć. Dziś ten czas bardzo się skurczył.

Zmiany klimatyczne przyczyniły się do globalnego ocieplenia, zimy są dużo cieplejsze niż kiedyś, dlatego kleszcze mogą żerować przez cały rok! Trzeba zatem chronić przed nimi siebie i swoje zwierzęta również poza sezonem.

Oczywiście człowiek, z racji jesienno-zimowego ubioru jest zabezpieczony dość dobrze przed tymi małymi pajęczakami. Wysokie buty, długie spodnie, kurtki i czapki stanowią dla nich barierę w zasadzie nie do pokonania. Niestety, inaczej wygląda to w przypadku naszych psów.

Wystarczy cieplejszy dzień, a kleszcze wspinają się na trawy i krzewy i tam czekają na przechodzącego psa. Preferują wilgotne miejsca, unikają pełnego słońca, dlatego też wilgotna, jesienna aura im sprzyja. Po opadach deszczu, kiedy jest jeszcze w miarę ciepło, kleszcze stają się bardziej aktywne.

Wiadomo, że nie ma nic skuteczniejszego niż profilaktyka. Dbajmy zatem, aby zabezpieczać nasze zwierzęta przez cały rok. Stosujmy obroże, krople, tabletki, zależnie od tego, co jest najlepsze dla naszego czworonoga. Jeśli jednak nasz pies przyniesie ze spaceru pasażera na gapę, to pamiętajmy, aby pozbyć się go w sposób bezpieczny, minimalizujący ryzyko zakażenia.

Najbezpieczniejszą metodą usunięcia kleszcza jest uchwycenie go na poziomie skóry i delikatne wykręcenie. Idealne do tego jest narzędzie z bardzo wąską szczelinką, w którą można wsunąć pasożyta, oraz z wygodnym uchwytem, za pomocą którego ruchem obrotowym usuniemy kleszcza w całości.

Właśnie tak zbudowane są haczyki Tick Twister®Kleszczołapki®. Dzięki nim usuwanie kleszczy jest bardzo łatwe i bezpieczne. Różne rozmiary szczelinek pozwalają pozbyć się nawet najmniejszych osobników bez niebezpieczeństwa ich uszkodzenia.

Oczywiście zawsze należy pamiętać, by zaraz po tym zabiegu zdezynfekować miejsce po ukąszeniu oraz narzędzie.