Na temat kotów funkcjonuje wiele stereotypowych opinii i mitów. Mówi się, że są wredne, nie lubią towarzystwa i zabawy, nie okazują uczuć itd itp. Każdy opiekun kota szybko weryfikuje te stwierdzenia jako zupełnie nieprawdziwe i niesprawiedliwe. Chociaż jest pewna obiegowa opinia, z którą trzeba się zgodzić – koty to najbardziej tajemnicze zwierzęta domowe.

Dlaczego?

Oto dziesięć kocich tajemnic, które świadczą o wyjątkowości kotów i tłumaczą ludzką fascynację nimi.

  1. Koty wcale nie lubią mleka. Więcej – mleko jest dla nich szkodliwe od momentu, kiedy zaczynają jeść stałe produkty. Po ukończeniu 8 tygodnia słabnie aktywność laktazy, enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy. Przysłowiowa miseczka mleczka może spowodować poważne skutki zdrowotne: wzdęcia, biegunki i bóle brzucha.
  2. Koty są bardzo giętkie i przejdą przez każdą dziurę, w którą wcisną głowę, ponieważ nie mają obojczyka. Poza tym ich ciało składa się z 230 kości, z których 52 to kręgi luźno połączone z kręgosłupem, a 23 znajdują się w ogonie.
  3. Charakterystyczne kocie wąsy działają jak miarka, za ich pomocą koty sprawdzają szerokość dziury, przez którą chcą przejść.
  4. Koty potrafią poruszać każdym uchem osobno i niezależnie od siebie obracać nimi o 180 stopni. Jest to możliwe dzięki 32 mięśniom w uchu zewnętrznym (ludzie mają tylko sześć).
  5. Koty mają szósty zmysł: połączenie węchu i smaku. Kot “smakuje” zapachy dzięki tzw. organowi Jacobsona, położonemu w górnej części podniebienia. Opiekunowie kotów na pewno zaobserwowali u nich tzw. odruch flehmen. Kociak podnosi górną wargę, otwiera pyszczek i ukazuje przednie zęby. W ten sposób wciąga powietrze i przenosi cząsteczki zapachowe do organu Jacobsona. Za pomocą odruchu flehmena odbiera feromony czyli substancje chemiczne, które sygnalizują m.in. płeć innych kotów.

6. Kot jest w stanie wyjść bez szwanku z upadku nawet z dużej wysokości! Co więcej -przeżyje i wyląduje na czterech łapach! Jest to możliwe dzięki wspomnianej giętkości ciała, aparatowi przedsionkowemu w uchu kota, który pełni funkcję narządu równowagi oraz ogonowi. Dzięki w/w narządowi równowagi kot odbiera informację o nieprawidłowym położeniu wobec ziemi i instynktownie obraca głowę tak, by ciało podążało za nią. Pomagają mu przy tym koliste ruchy ogona. Blisko ziemi kot wyciąga nogi, a kiedy łapki jej dotykają, zgina i w ten sposób amortyzuje upadek. Trzeba jednak podkreślić, że nie zawsze koty lądują na przysłowiowych czterech łapach. Paradoksalnie bardziej groźne są upadki z mniejszej wysokości ze względu na brak odpowiedniego czasu, potrzebnego kotu do przekręcenia się. Dlatego opiekunowie futrzaków muszą pamiętać o zabezpieczeniu okien i balkonów, by wyeliminować możliwość upadku.

7. Koty nie rozpoznają słodkiego smaku. co jest wynikiem ewolucji – kot nie potrzebuje do przeżycia cukru. Jeśli więc czasami zastanawiasz się, kto zawsze zjada ostatni kawałek ciasta pozostawiony na kuchennym stole, Twój kot jest poza podejrzeniem.

8. Koty nie lubią pewnych zapachów, wręcz działają na nie odstraszająco. Są to:  cytrusy, lawenda, cebula, ocet, ruta zwyczajna, papryka oraz cynamon. Jeśli masz w domu miejsca, do których Twój kot nie powinien zaglądać – skrop je jednym z tych zapachów.

9. Kocie mruczenie i miauczenie to w rzeczywistości 100 różnych dźwięków, tymczasem pies może wydać z siebie tylko dziesięć. Koty potrafią rozróżniać jeszcze więcej dźwięków, również te niesłyszalne dla większości ludzi.

10. Koci język jest szorstki jak papier ścierny z powodu 30 brodawek – dwumilimetrowych zakrzywionych do tyłu kolców z kreatyny, twardych jak paznokcie. Nasze futrzaki potrzebują je z kilku powodów. Brodawki służą rozdrabnianiu pokarmu. Dzięki nim myją się, usuwając martwy naskórek ze skóry i rozprowadzając ślinę po futrze. W ten sposób regulują również temperaturę ciała..

Przedstawiliśmy dziesięć tajemnic kotów, a jest ich znacznie więcej. Wygląda na to, że koty będą nas jeszcze zaskakiwać.