Raz znajduje się w składzie karm, a później popada w niełaskę opiekunów czworonogów! Zboże to składnik karmy wokół, którego pojawiło się wiele mitów!  Dlaczego? Czy karmy zawierające zboża są gorsze od bezzbożowych? A może odwrotnie? Sprawdź wyniki najnowszych badań!

Czy pies jest mięsożercą?

Trochę tak, a trochę nie! Jak to?

Psy to właściwie zwierzęta wszystkożerne, choć mięso stanowi podstawę ich diety. Mogą one jednak żywić się np. dobrze zbilansowaną dietą wegetariańska. Oznacza to, że jako gatunek mają cechy mięsożerne (np. ostre zęby), ale również wszystkożerne cechy związane ze zdolnością do rozkładania pokarmów węglowodanowych. W trakcie długiej ewolucji psy zyskały zdolność trawienia i wykorzystywania skrobi 28 razy skuteczniej niż wilki dzięki genowi AMY2B.

Rośliny w diecie psa
W diecie psów niezbędne są surowce pochodzenia roślinnego. Wyróżnia się tutaj:
• warzywa korzeniowe,
• owoce,
• nasiona roślin strączkowych oraz właśnie zboża.

W tym miejscu należy podkreślić, że wymienione surowce mogą być jedynym źródłem niektórych witamin lub minerałów. Zawierają one także fitoestrogeny, frakcje włókna pokarmowego, czy flawonoidy. Są to substancje biologiczne czynne, mające pozytywny wpływ na zdrowie.

Co zawierają zboża?
Ziarna pszenicy, jęczmienia, czy kukurydzy mogą być i bywają składnikami karmy dla psów. Dlaczego? Są one dobrym źródłem węglowodanów, które stanowią dla psów źródło energii oraz białka. Ważna jest także zawartość tłuszczy. Najwięcej jest go w kukurydzy, owsie i prosie, a najkorzystniejszy skład kwasów tłuszczowych wykazano w pszenicy oraz jęczmieniu.
Najcenniejsze składniki są zlokalizowane w bielmie oraz warstwie aleuronowej ziarniaka. W okrywie owocowej występują tymczasem frakcje włókna pokarmowego oraz fitozwiązki.

Czy karmy ze zbożami są tańsze?

Jednym z najczęstszych zarzutów wobec zbóż jest to, że ich zastosowanie w suchej karmie ma sprawić, by była ona bardziej ekonomiczna. Jest to słuszny zarzut wobec niektórych producentów, ale nie można go uogólniać! Wiele marek tworzy dobrze zbilansowane, pełnoporcjowe produkty ze zbożami w składzie, które wciąż zawierają dużą ilość mięsa i są wysokiej jakości. Zawsze czytaj skład na etykiecie!

 Jak pies przyswaja zboża?

Pies nie trawi surowej skrobi zbożowej, ale już gotowana skrobia jest przez niego prawidłowo przyswajana. Istotne jest zatem zastosowanie podczas przygotowania karmy właściwej obróbki cieplnej. Do najbardziej strawnych dla psa zbóż zalicza się kukurydza i ryż, a później sorgo, jęczmień i pszenica.

 Dieta zbożowa, czy bezzbożowa?

Fakty wyglądają tak, że niektóre psy czerpią korzyści z diety bezzbożowej, ale nie w takim stopniu, w jaki nagłaśnia to przemysł karm dla zwierząt. Trend, by żywić psy dietą zbliżoną do tego, co jedzą wilki jest ciekawy, ale dzisiejszy pies nie jest genetycznie odpowiednikiem “starożytnego” wilka. Przez wieki jego organizm ulegał transformacji, a naukowcy zidentyfikowali już 10 kluczowych genów, które wykazują zwiększoną zdolność udomowionych psów do trawienia skrobi i tłuszczu w porównaniu z ich przodkami.

 

Czy zboża powodują alergie?

Zboża tak samo, jak różne rodzaje białka zwierzęcego lub konserwanty mogą być przyczyną alergii u psów. Według Centrum Medycznego Weterynarii Cummings na Uniwersytecie Tufts zboża są jednak stosunkowo rzadką przyczyną niepożądanych reakcji na pokarm, a alergia na jedno konkretne ziarno nie musi całkowicie eliminować zbóż z diety psa.

Pamiętaj, że nie ma jednej diety idealnej dla każdego czworonoga! Najważniejsze jest, aby dostosować karmę psa do jego osobistych potrzeb.

 

Na koniec kilka ciekawostek:

  1. Psy to zwierzęta wszystkożerne!
  2. Zboża mogą być dobrym źródłem węglowodanów, białka oraz kwasów tłuszczowych.
  3. Zboża stosunkowo rzadko powodują alergie.
  4. Tylko niektóre psy wykazują nietolerancję glutenu.
  5. Psy trawią węglowodany 28 razy lepiej niż wilki.

 

lek.wet. Agnieszka Górecka