Zdrowy, dorosły pies, mieszkający w domu, śpi przeciętnie 13-14 godzin w ciągu doby. Szczenięta i psi seniorzy jeszcze dłużej. Zwierzęta, podobnie jak człowiek, potrzebują snu przede wszystkim do regeneracji organizmu. Niewyspany pies jest niespokojny, niechętny do wszelkiej aktywności, a w skrajnych sytuacjach nawet agresywny. Dajmy mu więc się wyspać!
Psy potrafią podczas snu przybierać najdziwniejsze pozy. Każdy opiekun, pewnie nie raz, zastanawiał się, czy pozycja, w jakiej śpi jego zwierzak, coś oznacza. Okazuje się, że tak. Otóż może wyrażać cechy osobowości, problemy behawioralne albo dolegliwości, na jakie cierpi. Ze sposobu ułożenia ciała możemy odczytać sporo informacji, których pies sam nie potrafi nam przekazać.
1. Na plecach
Tak śpi pies, który ma zaspokojone wszelkie potrzeby. Jest zrelaksowany i czuje się bezpiecznie. Nie musi chronić swoich najczulszych miejsc – brzucha i gardła, bo wie, że absolutnie nic mu nie grozi.

2. Na boku
Jeśli Twój pies tak śpi najczęściej, to masz powód do zadowolenia. Twój pies Ci ufa, jest zrelaksowany, jego mięśnie mają możliwość rozluźnić się, a mózg wyciszyć. To pozycja w zasadzie gwarantująca szczyt psiego relaksu.

3. Na brzuchu
Tak pies drzemie. Mięśnie są mocniej napięte niż podczas głębokiego snu. Ta pozycja umożliwia psu wstanie i podjęcie działania przy jak najmniejszej liczbie ruchów. Często przyjmuje ją w ciągu dnia, po wyczerpującym spacerze. Istnieje też opinia, że w taki sposób śpią psy nieśmiałe.

4. Na żabkę
Z wyciągniętymi przednimi i tylnymi łapami i brzuchem ściśle dotykającym podłoża pies wygląda śmiesznie. W ten sposób raczej tylko drzemie lub się po prostu wyleguje, niż śpi, nie jest to bowiem jego naturalna pozycja anatomiczna.

5. Zwinięty w kłębek
Tak śpią psy, które czują się zagrożone – między innymi bezdomne i mieszkające w schroniskach. Zwinięty w kłębek, trzymający łapy, ogon i głowę blisko ciała pies utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała i chroni organy wewnętrzne i gardło przed potencjalnym atakiem. Jeśli tak śpi Twój pies, to prawdopodobnie czegoś się boi.

A w jakiej pozycji śpi Twój pies? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym?