Koty to tajemnica. To wyjątkowo wycofane, nieodgadnione i powściągliwe zwierzęta. Fascynują swoich opiekunów, którzy nie tylko je kochają i troszczą się o nie, lecz także czują wobec nich respekt i szacunek. A może im nawet zazdroszczą? Co z kociej postawy życiowej jest najbardziej frapujące dla ludzi? Czy warto brać z nich przykład w życiu codziennym?
1. Slow life – kot to prawdziwy wyznawca postawy slow. Wolno wstaje, leniwie się przeciągając, a potem majestatycznym krokiem zmierza do swojej miski, stając na drodze potykającej się w pośpiechu pani, biegnącej do pracy. Kot nie śpieszy się nigdy. Prawdopodobnie uważa, że to świat jest dla niego, a nie odwrotnie.

2. Samozadowolenie i poczucie swej wartości – kot nie musi niczego udowadniać. Nie gania za piłeczką na zawołanie. Manifestuje pełną harmonię i wewnętrzny spokój poprzez każdy ruch, sposób chodzenia i spojrzenie.

3. Niezależność i indywidualizm – kota trudno jest wytresować. Nie poddaje się woli swego opiekuna. To stąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami. Nie uczy się na błędach i mimo reprymendy jeszcze raz skoczy na wazon. Dlaczego? Bo tak!

4. Nieprzewidywalność – kot to mistrz zaskakujących zmian. W jednej chwili doprasza się czułości, a za chwilę drapie i ucieka. Ulubiona zabawka szybko przestaje go interesować, a miękkie legowisko, w którym od miesięcy spędza noce, zamienia na najwyższa półkę w regale.

5. Szczerość – kot wyraża swoje uczucia bez kalkulacji i zahamowań. Jest lojalny i wierny. Właściciele kotów uważają, że twierdzenie o ich fałszywej naturze to przeniesienie na zwierzęta ludzkich norm postępowania.

6. Carpe diem – kot całkowicie oddaje się emocjom i doznaniom odczuwanym w danym momencie. Dla niego istnieje tylko tu i teraz. Zarówno podczas zabawy, jak i drzemki na parapecie.

Jak Wam się podoba kocia filozofia? Z całą pewnością jest w niej kilka zasad, które ludzie mogliby stosować z korzyścią dla siebie.