Czy zauważyliście kiedyś, jak Wasz kot lub pies polują na muchy lub inne owady? To oczywiście świetna zabawa pouganiać się za czymś, co ucieka. Ale nie tylko! Zwierzęta serio traktują insekty, jak coś do zjedzenia. Dla psowatych i kotowatych żyjących na wolności to normalny składnik codziennego menu. Nauczyła je tego ewolucja. A my je go pozbawiliśmy, serwując gotowe karmy. Czy słusznie?

Przyjrzyjmy się, jakie korzyści niesie jedzenie owadów. Oczywiście w warunkach domowych trudno byłoby kotu czy psu zdobyć ich tyle, by mogły stanowić znaczącą pozycję w menu. Pomysłowy człowiek wymyślił jednak karmę, której głównym składnikiem są właśnie one. Jakie ma zalety?

Białko

To najważniejszy składnik karmy dla zwierząt – w suchej masie owadów może go być nawet 75%, czyli tyle, ile w filecie z dorsza lub kurczaku. O jego jakości stanowi przede wszystkim zawartość aminokwasów, a tu białko owadów zdecydowanie wygrywa, bo ma ich aż 30% więcej niż białko kurczaków. Niezwykle istotna jest też obecność tłuszczowych kwasów omega 3 i 6. A oto szczegóły jego bogactwa:

  • aminokwasy odpowiedzialne za prawidłowy wzrost i rozwój organizmu, odnowę komórkową i mięśniową, a także wytwarzanie przeciwciał
  • kwas laurynowy stabilizujący mikroflorę przewodu pokarmowego i stymulujący pracę układu immunologicznego
    średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe wspomagające regulację procesów biologicznych
  • peptydy antybakteryjne chroniące organizm przed drobnoustrojami i wirusami – warto wiedzieć, że owady są ich najbogatszym znanym w przyrodzie źródłem

Co więcej, dla psów i kotów białko owadów jest hipoalergiczne!

Chityna

Bardzo pozytywnie działa na zdrowie zwierząt. Stymuluje pracę przewodu pokarmowego, wspomaga perystaltykę jelit i regenerację nabłonków, redukuje ilość tłuszczu w organizmie, ogranicza obecność szkodliwych i wspiera rozwój korzystnych dla zdrowia bakterii. Dzięki temu zwierzęta są mniej podatne na infekcje.

Inne składniki

Karma z owadów zawiera także prowitaminy, witaminy B, E, A i beta karoten. Posiada wyższe stężenie wapnia, żelaza i cynku niż wołowina.

Czego karma z owadów nie zawiera?

Wszelkiej chemii, której stosowanie praktykuje się przy produkcji wołowiny, drobiu czy ryb: antybiotyków, hormonów, sterydów. W przypadku owadów po prostu nie ma takiej potrzeby. Karmy z insektów podlegają tym samym przepisom i standardom, co wszystkie pozostałe karmy mięsne.
No tak, ktoś mógłby zapytać, ale czy owady to zwierzęta? Ależ oczywiście! To najliczniejsza grupa zwierząt na świecie. Niektóre źródła mówią, że może ich być aż 30 milionów różnych gatunków – zdecydowanej większości jeszcze nie poznaliśmy.

Podsumowując:

  • Karma produkowana na bazie owadów zawiera białko zwierzęce.
  • Jest hipoalergiczna i lekkostrawna, dzięki czemu zwierzęta mogą lepiej wykorzystać zawarte w niej składniki odżywcze.
  • Wysoka ilość aminokwasów, kwasów omega, naturalnych środków antybakteryjnych, chityny i witamin sprawia, że ma zbawienny wpływ na odporność, działanie i rozwój organizmu psa lub kota.
  • Dzięki specyfice hodowli owadów karma nie zawiera antybiotyków, sterydów, hormonów, sztucznych konserwantów i innych „wspomagaczy”.

A czy coś takiego może smakować psu lub kotu? Jak już na początku wspomnieliśmy, w naturze zwierzaki zjadają owady ze smakiem. Nie ma chyba jednak lepszego sposobu, aby się tego dowiedzieć, niż zapytanie samych zainteresowanych. Skoro już wiecie, że karma z owadów to samo dobro, możecie z czystym sumieniem poczęstować nią swojego czworonoga.

Konsultacja merytoryczna Angelika Kita-Knapek, lekarz weterynarii