29 lipca 2021 r. przypada Dzień Długu Ekologicznego. Nie jest to radosne święto, na które czeka się z utęsknieniem, jak na przyjście Św. Mikołaja. Ten dzień powinien być raczej powodem do refleksji i postanowień zmian.

Dlaczego?

Dzień Długu Ekologicznego to moment, w którym zużyliśmy wszystkie zasoby Ziemi przewidziane na dany rok, a odnowienie ich przekracza możliwości reprodukcyjne planety. Żeby je odtworzyć Ziemia potrzebuje całego roku! Od tego dnia żyjemy na kredyt, a że długi trzeba spłacać, spłacą je nasze dzieci i wnuki.

Co roku Global Footprint Network  – międzynarodowa organizacja zajmująca się zrównoważonym rozwojem wylicza ten dzień dla poszczególnych krajów.

W jaki sposób?

Najpierw trzeba obliczyć ślad ekologiczny. To miernik wpływu ludzkości na środowisko. Pokazuje, ile potrzeba terenów, aby zapewnić człowiekowi zaspokojenie jego potrzeb oraz zasymilowanie odpadów powstających w wyniku konsumpcji. Inaczej mówiąc ile potrzebuje natura, by się zregenerować.

Ślad ekologiczny mierzy się w globalnych hektarach na osobę. Każdy mieszkaniec planety ma przypisane 2 gha. Tymczasem Polak zużywa 3,3 gha, Amerykanin 10 gha, mieszkaniec Europy 5 gha, a Afryki 1,5 gha. Jak  widać, mieszkańcy bogatszych rejonów świata zużywają więcej niż wynosi ich przydział. Taki stan rzeczy dotyczy 80% krajów, w których zużycie zasobów jest większe niż możliwości regeneracji. Jednak kraje biedniejsze, pokrywające nasz dług bogacą się coraz bardziej, a to oznacza, że sytuacja będzie się pogarszać.

Znając już ten wskaźnik GFN oblicza, kiedy wypada Dzień Długu Ekologicznego. Ogół zasobów naturalnych, czyli powietrze, wodę, lasy, oceany, paliwa kopalne, dzieli się przez światowy ślad ekologiczny, a następnie mnoży przez liczbę dni w roku. W ten sposób poznajemy najsmutniejszą datę, od której zaczyna się katastrofa.

Od kiedy zaczęliśmy żyć na kredyt? 

W 1970 r. po raz pierwszy nasza konsumpcja była wyższa niż dostępne zasoby ziemi. Było to 29 grudnia czyli 152 dni później niż obecnie. Niestety z każdym roku Dzień Długu Ekologicznego wypadał  coraz wcześniej – w latach 80. w listopadzie,  90. w październiku. Od kilku lat przypada na przełom lipca i sierpnia. Pandemia coronavirusa w 2020 r. spowodowała, że dzień wyczerpania światowych zasobów i rozpoczęcia życia na kredyt  przypadł miesiąc później niż w roku 2019, 22 sierpnia. Ale w tym roku Dzień Długu Ekologicznego wypada niemal w jego połowie – już 29 lipca! Można więc stwierdzić, że przez 12 miesięcy 2021 roku skonsumujemy 2 planety, a przecież mamy ją tylko jedną! Nasza sytuacja jest bardzo groźna!

Według ekspertów mamy jednak szansę na stopniowe spłacanie tego długu wobec Ziemi. Wskazują pięć obszarów, w których zmiany są kluczowe dla naszej przyszłości. Są to:

  • miasto,
  • energetyka,
  • żywność,
  • populacja,
  • natura.

Przykład: obniżenie o połowę emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych to opóźnienie daty tego niechlubnego święta o 63 dni!

Każdy z nas może wpływać na ślad ekologiczny drobnymi działaniami, czynnościami dnia codziennego. Zrezygnuj z pieca na węgiel, z samochodu na rzecz roweru, a przy długich dystansach wybieraj pociąg, nie używaj plastiku, ogranicz jedzenie mięsa, którego produkcja powoduje ogromną emisję CO2, jedz produkty z ekologicznym certyfikatem i wytwarzane lokalnie, ryby ze zrównoważonych łowisk, oszczędzaj energię i wodę, ogranicz produkcję odpadów.

Nawet Twój pies i kot mogą przyczyniać się do zmniejszenia śladu ekologicznego. Wybierając Tomojo – karmę produkowaną na bazie owadów zapewnisz im nie tylko zdrowe, hipoalergiczne pożywienie, bogate w wysokiej jakości białko, witaminy, kwasy omega oraz wolne od antybiotyków, sterydów i wszelakich wspomagaczy. Zadbasz również o przyszłość planety.
Hodowla owadów w porównaniu do produkcji mięsa sprzyja oszczędzaniu zasobów naturalnych Ziemi.
Dlaczego?

  • Wymaga kilkanaście razy mniej miejsca (oszczędność terenów zielonych)
  • Zużywa 96% mniej wody.
    Emituje śladowe ilości dwutlenku węgla
  • Wykorzystuje jako paszę odpady organiczne
  • Pozostawia niewielkie ilości resztek poprodukcyjnych, następnie wykorzystywanych jako nawóz

Przyszłość planety nie zależy tylko od decyzji polityków i działań wielkich koncernów, ale także od Ciebie. To troska i cel każdego człowieka – nie dopuścić do tego, aby Dzień Długu Ekologicznego przypadał w roku 2050 r. już w styczniu.