Każdy z nas zna swoich przodków i historię swej rodziny. Czy zastanawialiście się się nad pochodzeniem swego psiego członka rodzinnego stada? Może jesteście opiekunem przedstawiciela rasy, którego przodkowie żyli przed setkami lat i byli świadkami historii? Pierwsze udomowione psy pochodzą od wilków i innych dzikich psowatych, które zostały oswojone w odległych czasach starożytności. Nowe rasy psów powstawały w wyniku krzyżówek i warunków środowiskowych, a z czasem jako efekt manipulacji genetycznych i często były pochodną mody danej epoki. Dlatego tylko nieliczne najstarsze rasy przetrwały do dziś. Poznajcie 10 starożytnych ras psów.

1. Charta Afgańskiego uważa się za najstarszą rasę psów. Szczątki czworonogów o podobnym fenotypie pochodzą sprzed 6 tys. lat. Prawdopodobnie przodek charta afgańskiego przybył na teren dzisiejszego Afganistanu z Afryki Północnej lub Persji. W przeszłości reprezentowany był przez trzy odmiany, z których do dziś przetrwała jedna  – długowłosa. Według legendy chart afgański został ocalony z potopu, znajdując schronienie na Arce Noego.

  1. Akita Inu to starożytna rasa psów pochodząca z Japonii. Psy tej rasy były towarzyszami samurajów już ponad 5 tys. lat temu. Prawdopodobnie powstała ze skrzyżowania psów dingo z północnymi szpicami, które przybywały do Japonii wraz z osadnikami już 15 tys. lat przed naszą erą. Akita to rasa wyjątkowo odważna i lojalna, mająca ważne miejsce w japońskiej mitologii. Jest wręcz uznawana za część japońskiego dziedzictwa, symbol siły i pomyślności. Dlatego chorzy otrzymują ceramiczne figurki akit z życzeniami powrotu do zdrowia, młodym parom mają przynieść szczęście i powodzenie. Wszyscy w Japonii znają historię Hachiko, który po śmierci swego opiekuna przez 10 lat codziennie czekał na niego na stacji kolejki. W tym miejscu powstał pomnik wiernego psa, a wzruszająca historia ich przyjaźni została przedstawiona w filmie “ Mój przyjaciel Hachiko”
  2. Alaskan malamute został wyhodowany przez Inuitów – lud zamieszkujący pierwotnie tereny od Cieśniny Beringa po fiordy wschodniej Grenlandii. Swój początek wziął z krzyżówki psów w typie szakala z arktycznymi wilkami. Powstała rasa bardzo silna i odporna na niskie temperatury, charakteryzująca się szorstkim, kudłatym futrem, spiczastym pyskiem i zakręconym nad grzbietem ogonem. I tak wyglądają po dziś dzień przedstawiciele tego starożytnego gatunku.
  1. Basenji pochodzi z Egiptu, a czworonogi tej rasy pełniły rolę psów do towarzystwa, z czasem były wykorzystywane do polowań i stróżowania. Jego początki sięgają prawdopodobnie do 2 700 lat p.n. e. Najstarszy wizerunek przedstawiciela tej rasy odkryto w grobowcu faraona Khufu.
  2. Chow Chow to rasa chińska wywodząca się z Tybetu. Pierwsze wzmianki o psach obdarzonych charakterystycznym niebieskim językiem pochodzą z XI w. p. n. e. Na dworze cesarza T”anga panującego w VII w p.n.e miało żyć ponad 2000 czworonogów tej rasy, które wykorzystywane były do polowań i pełniły funkcje płochaczy i gończych. Żyły również w buddyjskich świątyniach, gdzie były czczone przez mnichów i pełniły rolę strażników klasztorów. Ze względu na dużą wytrzymałość służyły również jako środek transportu w tybetańskich górach.
  3. Pekińczyk to kolejna pierwotna rasa pochodząca z Chin. Wywodzi się z Mandżurii. Według podań jest on owocem miłości lwa do małpki, których związek zyskał  błogosławieństwo Buddy. Po lwie miał odziedziczyć szlachetność, a po małpie charakterystyczny krok. Pekińczyki hodowano do strzeżenia świątyń, co wiąże się z kolejną legendą o zdolności pekińczyka do odstraszania demonów.
  4. Shih Tzu to również chińska pierwotna rasa psów. Jej przodkowie wywodzą się z Tybetu, gdzie Dalajlama za dynastii Ch’ing Dalajlama miał zwyczaj obdarowywania nimi swoich wasali. Najprawdopodobniej przybyła do Chin w 1643 r. i jej przedstawicieli zawsze traktowano jak psy salonowe, służące “ ozdobie” arystokratycznych siedzib.
  5. Saluki to rasa chartów perskich, które w polowaniach wykorzystuje przede wszystkim wzrok. Były powszechnie hodowane dla celów myśliwskich przez plemiona koczownicze w Basenie Morza Śródziemnego, na terenach dzisiejszej Syrii, Mezopotamii, Persji i Egiptu. Jest to jedna z najstarszych udomowionych ras psów. Tradycja mówi, że nie wypada ich kupować ani sprzedawać, można je tylko dawać w prezencie ze względu na ich wyjątkową pozycję wśród innych ras, porównywalną do czystej krwi arabów wśród koni. 
  1. Samojedy swoją nazwę zawdzięczają plemieniu Samojedów żyjących w Rosji i Syberii. Były wykorzystywane do pilnowania stad reniferów, jako psy zaprzęgowe i myśliwskie. Obdarzone puchatym futrem miały wstęp do namiotów ludzkich, by ogrzewać ich mieszkańców. Samojed nazywany jest “uśmiechniętym psem  północy” z powodu podniesionych kącików warg oraz skośnie osadzonych oczu. Doskonale odpowiada ten przydomek jego charakterowi – jest przyjacielski, łagodny i wydaje się nie mieć nic przeciwko traktowaniu go jak puszystej zabawki.
  2. Syberian Husky to rasa pierwotna, która w ciągu wieków niewiele zmieniła swój wygląd i charakter. 17 tysięcy lat temu były wykorzystywane do polowań przez plemiona zamieszkujące tereny Kołymy. Na skutek zmieniającego się klimatu ludzie byli zmuszeni wędrować w poszukiwaniu bogatych terenów myśliwskich i wtedy odkryto potencjał zaprzęgowy psów husky. Husky mogą ciągnąć dziewięciokrotność własnej masy ciała i posiadają doskonały zmysł orientacji w każdym terenie. Są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, mało wymagające pod względem diety, za to wyjątkowe wytrzymałe. To psy, które poradzą sobie w każdych warunkach. 
  3. Pies faraona to ostatni przedstawiciel ras pierwotnych na naszej liście. Pochodzi z terenów Basenu Morza Śródziemnego, a jego nazwa wynika z podobieństwa do wizerunków staroegipskich tesemów znalezionych w starożytnych sarkofagach. Te smukłe charty o podniesionych uszach i zakręconym ogonie wykorzystywane są w myślistwie, w polowaniach na ptaki i króliki. Sprawdzają się również jako psy stróżujące.

To fascynujące, że te rasy psów towarzyszą ludziom od tysięcy lat, a niektóre z nich wyglądają tak, jak przed wiekami. Być może informacje z tego artykułu pomogą podjąć decyzję, jakiego psa zaprosić do ludzkiej rodziny,  a opiekunowie psów ras starożytnych jeszcze bardziej będą dumni ze swoich podopiecznych.