Wakacje to czas, kiedy chcemy jeździć, zwiedzać, wypoczywać poza domem. Jeśli są to jednodniowe wypady, to dla właścicieli psów i kotów żaden problem. Trochę więcej planowania, logistyki i pracy trzeba włożyć w przygotowanie wyjazdu na kilka dni czy nawet tygodni.
KOT
Ponoć koty przywiązują się bardziej do miejsca niż do człowieka. To nieprawda. Kot czuje się przy swoim opiekunie pewnie i bezpiecznie, choć rzeczywiście, pełnię komfortu zapewnia mu miejsce, które zna. Zakamarki, schowki, strefa, gdzie stoi kuweta i miski, to dla kota duża wartość i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli więc Twój kot nie jest przyzwyczajony do podróżowania i chodzenia na smyczy, poważnie rozważ zostawienie go w domu pod opieką osoby, którą Twój kot choć trochę kojarzy. Nie musisz prosić, aby ktoś od razu przeprowadzał się do Twojego mieszkania, wystarczy codzienna wizyta, podczas której tymczasowy opiekun uzupełni jedzenie w miskach, wyczyści kuwetę i może chwilę pobawi się z kotem. Możesz też wynająć koci hotel, gdzie w dobrych warunkach (sprawdź najpierw i poszukaj o nim opinii), kot spędzi czas oczekiwania na Twój powrót.
Jeśli kot zostaje podczas Twojego urlopu w domu, pod opieką opiekuna dochodzącego, to zadbaj o kilka istotnych rzeczy:
- Kup drugą kuwetę (czasem koty czyściochy nie chcą załatwić się w miejscu, gdzie już jedna kupa jest) i postaw ją niedaleko tej pierwszej.
- Wystaw kotu dodatkową miskę z wodą i suchą karmą (jeśli taką podajesz).
- Poproś opiekuna tymczasowego, aby poczekał aż kot zje mokrą karmę i umył miskę (w czasie upałów resztki jedzenia psują się).
- Jeśli masz możliwość, zapewnij kotu dodatkowe atrakcje np. nowy drapak (celem zabicia nudy).
- Schowaj rzeczy i zabezpiecz miejsca, które mogą być niebezpieczne dla kota (np. kwiaty doniczkowe niewskazane dla kotów czy szpary, z których mógłby mieć problemy z wyjściem).
- Zabezpiecz okna specjalnymi kratkami, a najlepiej aby mieszkanie wietrzył opiekun i zamykał okna przed wyjściem.
Kiedy jednak decydujesz się zabrać ze sobą kota na wakacje, to podstawową rzeczą są dobrze i ściśle dopasowane szelki i smycz. Nie radzimy puszczać kota swobodnie w nowym miejscu, ponieważ nawet jeśli w domu nas słucha i reaguje na przywołanie, to w obcym środowisku, wiele różnych rzeczy może kota wystraszyć i skłonić do ucieczki. Dopilnuj, aby w chwili wysiadania z samochodu lub wyjmowania go z transportera w nowym miejscu, smycz była zapięta. Jeżeli spanikowany ucieknie w szelkach, może nimi zaczepić o jakieś przeszkody i nie móc się uwolnić, a to dla niego wyrok śmierci.
Jeśli w obcym miejscu decydujesz się zostawić kota w domku czy pokoju, musisz brać pod uwagę, że kot może coś zniszczyć (podrapać) albo załatwić się w niepożądanym miejscu. Nie jest rozwiązaniem zamykanie go w małym transporterze, ale klatka kennelowa, do której wstawimy kuwetę, miski oraz kocyk może być rozwiązaniem na kilka godzin nieobecności opiekuna. Warto jednak przyzwyczaić kota do takich warunków wcześniej.
PIES
Jeśli Twój pies lubi podróżować samochodem, nie ma związanego z tym stresu czy choroby lokomocyjnej, to już połowa sukcesu. Coraz więcej miejsc, zarówno w Polsce jak i za granicą, akceptuje psy. Są to restauracje, hotele, pensjonaty, ale też muzea czy galerie. Wcale nierzadko za psa nie musimy płacić 🙂 a jeśli już, są to opłaty w większości przypadków symboliczne.
Jednak zabierając psa ze sobą na urlop, musisz pamiętać, że niektóre sytuacje to dla niego strach, dyskomfort, a nawet ból. Zatłoczone miejsca, gorące asfalty czy piach na plaży, wybetonowane miasta, gdzie nie ma miejsca na załatwienie psich potrzeb, nie sprzyjają psiemu komfortowi.
Wychodząc z psem na zwiedzanie zawsze powinieneś mieć ze sobą smycz, kaganiec oraz butelkę z wodą i miskę. Bez tego
ani rusz.
Gdy wolisz jednak zostawić psa w hotelu czy na innej kwaterze, weź pod uwagę najgorszy scenariusz. Nawet jeśli Twój pies jest oazą spokoju i wzorem dobrego wychowania, to nowe zapachy, obce miejsce, do tego nieobecność opiekuna to jednak stres, który może wywołać niechciane zachowania. W takim przypadku dobrym wyjściem będzie klatka kennelowa.
Przyjmijmy jednak scenariusz, że z troski o psa nie chcesz przysparzać mu całej gamy stresów i postanawiasz zostawić go w domu. Jakie w tej sytuacji masz rozwiązania? Jest ich całkiem sporo.
- „Przeprowadzka” psa do domu zaufanej osoby, która zna i lubi Twojego psa.
- Przeprowadzka zaufanej, psiolubnej, osoby do Twojego domu i zapewnienie czworonogowi stałego towarzystwa i opieki.
- Skorzystanie z usług petsittera, czyli osoby, która z pasji i miłości zawodowo zajmuje się opieką nad zwierzętami podczas nieobecności opiekunów. Zostawiasz wszystkie instrukcje i klucze od mieszkania. Zgodnie z ustaleniami taka osoba wyprowadza psa na spacery, karmi i opiekuje się nim, wracając jednak na noc do swojego domu.
- Hotel dla psów – domowy. Jeśli masz psa towarzyskiego, po kastracji, to wybierając takie miejsce, oprócz opieki zapewnisz mu też stałe towarzystwo innych czworonogów. Jeśli masz psa wycofanego, lękowego lub problematycznego, lub jeśli Twoja suka jest w trakcie cieczki to nie jest dla Ciebie i Twojego zwierzaka najlepsze rozwiązanie.
- Hotel dla psów przy schronisku lub Fundacji. Są to najczęściej hotele na zasadzie boksów, w których pies spędza czas. Boksy są pojedyncze, ale możemy je zaopatrzyć w ulubione zabawki psa, posłanie czy inne akcesoria. W takim miejscu psy są wyprowadzane na spacery na zewnątrz, ale większość czasu spędzają w zadaszonych boksach. Jest to opcja dla psów, które wiedzą co to boks i nie będą miały z tego powodu traumy.
O czym musisz pamiętać, zabierając ze sobą zwierzaka na wakacje:
- Książeczka zdrowia z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie.
- W przypadku wyjazdu za granicę obowiązkowo paszport oraz szczepienia wymagane przez kraj docelowy oraz te przez które będziesz przejeżdżać.
- Leki, jeśli Twój zwierzak przyjmuje je stale. Szukanie na miejscu weterynarza i prośba o lekarstwa bądź receptę może być problematyczne.
- Kaganiec dla psa. W niektóre miejsca, choćbyśmy mieli łagodnego szczeniaczka, bez kagańca nie wejdziemy.
- Zapasowa smycz i obroża (różne sytuacje się zdarzają, więc lepiej dmuchać na zimne).
- Karma – ta sama którą podajesz w domu. Nowa, kupiona na miejscu (bo np. ta, którą jada Twój zwierzak jest niedostępna) może skończyć się biegunką. Stres w połączeniu z nową dietą może „zdenerwować” jelita.
- Miski i posłanie, które zwierzak zna. Da mu to niewielkie, ale zawsze, poczucie bezpieczeństwa.
- Zapas woreczków na psie odchody.
- Rozważ zabranie ze sobą klatki kennelowej, w której podczas Twojej nieobecności zwierzak będzie mógł przebywać. Niezbędne jest jednak wcześniejsze przyzwyczajanie go do takiej sytuacji.
Podejmując decyzję o tym czy zabrać psa lub kota na wakacje, czy zostawić go „w domu”, pamiętaj, aby dobro zwierzaka przyjąć jako to nadrzędne. Piękne mazurskie tereny mogą być dla psa przyjemnością, ale już zwiedzanie wielkich wybetonowanych, choćby najpiękniejszych metropolii, już niekoniecznie. Z drugiej strony, jeśli dobrze znasz swoje zwierzę i wiesz, że rozłąka będzie większym stresem niż chodzenie po zatłoczonych rynkach, to zabierz go ze sobą bez względu na koszty i inne niedogodności.