Opieka nad zwierzętami domowymi to ogromne pole do popisu dla osób, którym na sercu leży dobro naszej planety. Niemal na każdym kroku można zrobić coś, co zmniejszy obciążenie i zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Sprawdźcie sami, jak bardzo ekologicznymi opiekunami jesteście i co jeszcze możecie poprawić. 

Czytaj etykiety

Przed zakupem karmy, zabawki, smaczków czy nowego legowiska sprawdź, z czego zostały wyprodukowane. Kupuj produkty naturalne (np. gryzaki) – zdrowsze dla Twojego zwierzaka i dla planety. Zobacz też, z jakiego kraju pochodzą. Lepiej wybrać produkt polski, ewentualnie europejski, niż ten, który przebył pół świata. 

Karma dla zwierząt

Sprawdzaj skład karmy, a jeśli to możliwe, skąd pochodzi mięso. Pamiętaj też, że nie tylko mięso jest źródłem białka. Doskonałą alternatywą dla niego jest mączka z owadów. Podając swojemu zwierzakowi karmę na jej bazie, ograniczysz produkcję tradycyjnego mięsa, która w ogromnym stopniu dewastuje środowisko naturalne.

 

Naturalne gryzaki

Kupując gryzaki, sięgaj po naturalne, jak najmniej przetworzone. Na przykład: suszone uszy wieprzowe, wołowe lub zajęcze, świńskie ryjki, kopyta, żwacze wołowe, kurze łapki, sarnie racice, poroże. Nie musisz się martwić, że kupując je, przyczyniasz się do zabijania zwierząt. Wszystkie są pozostałościami po uboju lub naturalnymi zrzutami saren i jeleni. 

Zachowaj umiar

Kupuj tylko to, co konieczne. Zanim obdarujesz Azorka dziesiątą piłeczką, a Fionę ósmą myszką, pomyśl, czy na pewno ich potrzebują. Zastanów się, czy Twój pupil potrzebuje kilku par szelek, zestawów obroży i smyczy. Oczywiście, że nie. Pozwól im się zestarzeć a potem daj, jako zabawkę do szarpania. Zabawa murowana!

Podaj dalej

Jeśli Twój pies wyrósł z szelek, a kotu nie smakuje karma, którą kupiłeś, nie wyrzucaj ich. Zapytaj znajomych, skontaktuj się z pobliskim schroniskiem, fundacją czy domem tymczasowym. Na pewno szelki na jakiegoś psa będą pasować, a jakiś kot zasmakuje w karmie. 

Ekologiczne opakowania

Niektórzy producenci tak bardzo angażują się w ochronę środowiska, że swoje produkty sprzedają w ekologicznych opakowaniach – kompostowalnych i biodegradowalnych. Możesz więc wybierać te, które po wyrzuceniu są mniej uciążliwe dla środowiska. No i oczywiście na zakupy zabieraj własną torbę i podziękuj za foliówkę. 

Legowisko

Wybierając posłanie dla swojego czworonoga sprawdź, czy ma zdejmowany pokrowiec. Wówczas, jeśli się zabrudzi lub zniszczy, możesz go wyprać, naprawić lub wymienić, zamiast kupować nowy, który też pewnie nie wytrzyma zbyt długo. Polecamy materace i legowiska Auuu.pl (zdjęcie powyżej).

Ekologiczna toaleta

Tutaj też możesz coś zdziałać dla natury. Zamiast sztucznego żwirku z silikatu, wybierz roślinny – kukurydziany lub z pelletu drewnianego. Taka wyściółka kuwety jest odnawialna biologicznie, łatwa w utylizacji i doskonale wiąże przykre zapachy. Jest też coś dla psów! Bez trudu możesz kupić biodegradowalne lub kompostowalne woreczki na odchody, które po użyciu wrzucisz do odpowiedniego pojemnika.

Pamiętaj o kastracji

Niekontrolowana populacja zwierząt domowych to realny problem dla środowiska. A także dodatkowy koszt utrzymania schronisk. Adoptując kota lub psa, na pewno dowiesz się, czy zwierzę było kastrowane. Jeśli nie było, pamiętaj, by zadbać o to samemu.

Co jeszcze?

Jak widać, opieka nad zwierzętami daje duże możliwości, by nasze życie uczynić bardziej ekologicznym. I wcale nie wymaga to wielkich wyrzeczeń ani nakładów finansowych! Co więcej! Ta lista na pewno nie jest pełna i z pewnością można ją wydłużyć. Ale to już pozostawiamy Waszej inwencji 🙂 Jeśli chcecie się podzielić swoimi pomysłami, zapraszamy na naszego Facebooka!