Wszy od zawsze były tematem wstydliwym, kojarzyły się z biedą i brudem. Niepotrzebnie. Pora oswoić ten temat i obalić kilka krążących od dawien dawna mitów na ten temat.

Jeśli wydaje Ci się, że wszawica głowowa należy już do przeszłości i była nieodłącznym elementem czasów, kiedy za jedyny środek czystości służyło szare mydło, to jesteś w błędzie. Również współcześnie wszawica ma się świetnie, mimo że codziennie można wziąć prysznic, a łazienki to arsenały najrozmaitszych środków czystości.
Wszawica to choroba wywoływana przez wesz głowową – pasożyta, który raczej nie należy do gatunków zagrożonych wyginięciem. Niestety może dotknąć każdego wbrew kilku fałszywym, choć mocno utrwalonym w naszych głowach przekonaniom, z którymi za chwilę się rozprawimy.

  1. Wszawica jest skutkiem brudu i zaniedbań higieny, więc zdarza się tylko ludziom o niskim statusie społecznym. FAŁSZ

Ten powszechny pogląd sprawia, że kiedy wszy się na czyjejś głowie pojawią, są traktowane jako powód do wstydu. Choroba jest ukrywana,  przez co zarażenie dotyka coraz więcej osób. Tymczasem wesz może pojawić się na każdej głowie, bez względu na nawyki higieniczne i status społeczny. 

2. Wszawica dotyczy tylko dzieci. FAŁSZ

Wszawica dotyczy tak samo dzieci jak dorosłych, choć niewątpliwie częściej występuje u tych pierwszych. To one przebywają w dużych skupiskach w szkołach, przedszkolach, na koloniach. Dzieci nie zachowują dystansu, stykają się głowami, pożyczają sobie swoje rzeczy: szczotki, czapki, gumki do włosów itp.. Tak właśnie dochodzi do zarażenia. Wszawica pojawia się również wśród dorosłych, w koszarach, szpitalach. domach pomocy i akademikach czyli generalnie w dużych zbiorowiskach ludzkich.

3. Wszy przeskakują z głowy na głowę. FAŁSZ

Wszy nie skaczą! Poruszają się pełzając. Musi dojść do bezpośredniego kontaktu z włosami zarażonego lub jego rzeczami osobistymi, żeby wszy przespacerowały się na kolejnego żywiciela. 

4. Tylko długie włosy sprzyjają wszawicy. FAŁSZ

Wszawica dotyka wszystkich, także osób z krótkimi, a nawet bardzo krótkimi, włosami 

5. Wszy z głowy – koniec problemu. FAŁSZ

Walka z wszami nie kończy się w momencie pozbycia się ich z włosów. Teraz kolej na rzeczy osobiste osób zakażonych oraz z ich otoczenia. Szczotki, wałki, grzebienie i ozdoby do włosów należy wygotować lub wyrzucić. Ubrania i pościel wyprać w temperaturze min. 60 stopni. Prasując żelazkiem z funkcją pary szczególnie dokładnie trzeba potraktować szwy. Pluszaki niech trafią do prania lub zamrażalnika, a rzeczy nie nadające się do prania, po spryskaniu preparatem owadobójczym, do foliowego worka, szczelnie zamkniętego na dziesięć dni. Na koniec bardzo dokładnie należy odkurzyć podłogi i meble

6. Zwierzęta przenoszą wszy na człowieka. FAŁSZ

Wszawicy nie przenoszą zwierzęta domowe, ponieważ wszy na nich nie pasożytują. Jeśli więc jakiś domownik jest zarażony, nie ma co tracić czasu na przeglądanie sierści pupili w poszukiwaniu przyczyny problemu.

7. Wszawica to nie choroba. FAŁSZ

Wszawica głowowa to nie defekt estetyczny, a poważny problem zdrowotny. Kiedyś wszy przenosiły dur brzuszny, tyfus i inne poważne choroby. Na szczęście dziś to już pieśń przeszłości. I kiedy na początku pojawia się zaczerwienienie skóry za uszami oraz na linii włosów, które nie dodaje urody, mogłoby się wydawać, że to jedyny problem. Ale uporczywy świąd i nieuniknione drapanie nie pozostają bez konsekwencji. Powstają uszkodzenia skóry: ranki i zadrapania, do których mogą dostać się drobnoustroje, z których rozwijają się stany zapalne. W skrajnych wypadkach na głowie powstają ropne zmiany albo wręcz liszaje, czy tzw. „kołtun” tj. włosy zlepione wydzielinami.

Zaskoczony niektórymi faktami? I słusznie, bo mity powtarzane od lat stają czymś w co bezwarunkowo, a jak się okazuje niepotrzebnie,  wierzymy.  

Warto zrewidować poglądy na temat wszawicy głowowej, bo wygląda na to, że będzie nam towarzyszyć w czasach lotów w kosmos i zaawansowanej technologii. Czy ta obecność będzie mocno odczuwalna, to już  zależy od naszej wiedzy na jej temat.

Tutaj dowiesz się więcej o grzebieniu Kill Lice.
Tutaj dowiesz się, gdzie kupić grzebień Kill Lice.